Koszyk jest pusty
Jak przechowywać kawę?
Większość ludzi posiada błędną wiedzę na temat przechowywania kawy. Głównymi wrogami ziaren są: nadmiar powietrza, wilgoć, zbyt wysoka temperatura oraz światło, w dokładnie takiej kolejności. Niezmielone ziarenka są rzeczywiście bardzo ładne i świetnie nadają się do dekoracji kuchni, jednak musisz dokonać wyboru – czy zamierzasz tę kawę pić oraz delektować się jej świetnym aromatem, czy tylko postawić ją w szklanej puszce i podziwiać. Żadne pośrednie rozwiązanie nie wchodzi niestety w grę. Najlepiej jeśli wsypiesz kawę do szczelnego pojemnika i schowasz go do ciemnej, suchej i chłodnej szafki.
Wbrew pozorom, mrożenie kawy to również kiepski pomysł. Nie tylko nie zachowamy w ten sposób jej świeżości ale także możemy jej zaszkodzić. A wszystko przez to, że ziarenka kawy są porowate, co oznacza, że z łatwością przyjmują inne zapachy, tracąc przy tym własny aromat. Chyba nie musimy wspominać jak dziwnie będzie smakować kawa o aromacie ryby lub innych produktów, które przechowujesz w lodówce. Co więcej, podczas prażenia kawy, jej oleje i esencja są wyzwalane co skutkuje pojawieniem się aromatu. Zbyt niska temperatura może zmrozić te substancje, a co za tym idzie, zniszczyć smak kawy. Zresztą... gdyby kawa była przeznaczona do przechowywania w lodówce, w sklepach ustawiano by ją w chłodniach.
Kawa, jak wiele produktów spożywczych zachowuje swoją świeżość jedynie przez pewien okres. Dlatego, jeśli kupiłeś jej tyle, że nie zdążysz jej zużyć w ciągu dwóch tygodni, zamrożenie ziaren jest akceptowalne jako jednorazowe rozwiązanie. Jednorazowe oznacza, że jeżeli już wyciągniesz kawę z zamrażarki, nie wkładaj jej tam ponownie. Ciągłe zmiany temperatury mogą całkowicie zniszczyć kawę – zamrożona wilgoć rozpuszcza się a następnie wnika w ziarna a jeśli zamrozisz je ponownie, proces powtórzy się, niszcząc smak i aromat produktu. Dlatego przed zamrożeniem, duże porcje kawy podziel na mniejsze, mniej więcej takie, jakie odpowiadają Twojemu tygodniowemu zapotrzebowaniu. Każdą paczuszkę umieść w szczelnym, plastykowym woreczku lub pojemniku z wieczkiem. Pamiętaj jednak, że lodówka jest jednym z najgorszych miejsc do przechowywanie kawy.
Skoro już wiemy gdzie możemy umieszczać naszą kawę, pewnie zastanawiasz się czy warto od razu zmielić większą ilość, żeby ułatwić sobie życie? A czy planując podać tort na weekendowym przyjęciu, kroisz go już w czwartek, lub kupujesz pokrojony? Sytuacja jest analogiczna! Tak samo jak tort, kawa świeżo po zmieleniu ma w swoich drobinkach dużo aromatycznych olejków, które czynią ją tak wyjątkową. Jednak zbyt długie leżakowanie sprawia, że te wartościowe składniki po prostu wyparowują i drobinki kawy stają się suche. Weź to pod uwagę, w szczególności gdy preferujesz bardzo aromatyczny napój. Jeżeli więc chcesz zachować świeżość i wysoką jakość kawy, kupuj ją w ziarnach i przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach a mielenie wykonuj zaraz przed parzeniem.
Na koniec artykułu podajemy cztery proste kroki, które zapewnią, że Twoja kawa będzie jeszcze lepsza:
1.Kupuj kawę w ziarnach, w firmach specjalizujących się tylko w sprzedaży kawy.
2.Przechowuj kawę w szczelnie zamkniętej puszce / słoiku i nie dopuszczaj do niej światła ani wilgoci.
3.Zmiel ziarna tuż przed zaparzeniem.
4.Ciesz się jej smakiem!
Chcesz otrzymywać na e-mail ciekawe przepisy i artykuły na temat kawy? Zapisz się